Rugova dhe Demaçi, dy Sakharov në dy vite të vështira

0

Dy njerëz të njohur për idealin e tyre, arritën që të bënin krenarë shqiptarët me një çmim që është jo pak i lakmuar në fushën e paqes dhe stabilitetit mes popujve.

Në vitin 1991, Adem Demaçi do të merrte çmimin Sakharov për Paqe.

Çmimi që jepet nga Parlamenti Evropian i ndahet vit për vit individëve apo grupeve që punojnë për të drejtat e njeriut.

Lajmin e plotë mund ta lexoni te Mediat Shqiptare, duke klikuar KËTU.

Share.

About Author

Leave A Reply